BEZPŁODNOŚĆ

Jedna na sześć par (czyli ponad 15%) cierpi na bezpłodność lub ma problemy z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem.

Bezpłodność zazwyczaj określa się jako niemożliwość zajścia w ciążę po minimum jednym roku starań o poczęcie. Wielu ludzi nawet nie przeczuwa, że są bezpłodni, do czasu pojawienia się problemów z zapłodnieniem. Wynika to z tego, że bezpłodność, poza niemożliwością zajścia w ciążę, jest prawie bezobjawowa. Czasami kobiety zauważają nieregularne menstruacje lub mężczyźni mają objawy związane z zaburzeniami hormonów. Około 20% przypadków bezpłodności ma nieznane pochodzenie. Ogólne przyczyny bezpłodności u kobiet to:

 • Defekt fazy lutealnej lub niedostateczna ilość progesteronu po owulacji;
 • Niedobór estrogenu i progesteronu przy normalnym cyklu (prawdopodobieństwo niedoboru hormonów i ryzyko samoistnego poronienia zwiększa się z wiekiem, głównie po 35 roku życia, i mogą je wzmóc wcześniejsze samoistne poronienia);
 • Aborcja stosowana jako metoda antykoncepcyjna (4 następujące po sobie aborcje prowadzą do niepłodności); środki wczesnoporonne stosowane jako metoda antykoncepcyjna (stosowanie leków lub wyrobów medycznych w celu uniknięcia zajścia w ciążę po stosunku płciowym bez zabezpieczenia). Bezpłodność mogą powodować również nieleczone zapalenie narządów miednicy mniejszej i choroby przenoszone drogą płciową.
 • Inne przyczyny bezpłodności to: niedrożność jajowodów, czynniki związane z wiekiem, choroby macicy, wcześniejsze podwiązanie jajowodów, endometrioza.

Sposoby leczenia bezpłodności są różne – od wykorzystania suplementacji hormonalnej po intensywne formy terapii, jak np. zapłodnienie in vitro.

Nieregularna menstruacja

Nieregularna menstruacja może zdarzyć się w każdym czasie w życiu kobiety. Mogą to być zmiany w intensywności krwawienia lub regularności cyklu menstruacyjnego.

Zaburzenia krwawienia, które mogą powstać podczas cyklu menstruacyjnego:

 • Krwotok miesiączkowy – przedłużające się i nasilone krwawienie;
 • Hypomenorrhoea – słabe krwawienie, które zazwyczaj nie trwa dłużej niż trzy dni;
 • Amenorrhoea – brak menstruacji w wieku produkcyjnym kobiety:
  • Pierwotny brak menstruacji – definiowany jest jako brak drugorzędnych cech płciowych bez obecności menstruacji do wieku 14 lat, lub jako obecność normalnych drugorzędnych cech płciowych, ale bez pierwszej menstruacji do 16 roku życia;
  • Wtórny brak menstruacji – jest zazwyczaj spowodowany zaburzeniami hormonalnymi i jest definiowany jako brak menstruacji przez 3 miesiące u kobiet z normalnym cyklem menstruacyjnym lub brak menstruacji przez 9 miesięcy u kobiet ze skąpą menstruacją (oligomenorrhea).
 • Oligomenorrhoea – krwawienie z opóźnieniem ponad 42 dni;
 • Polymenorrhoea – krwawienie w odstępach krótszych niż 21 dni;
 • Plamienie między cyklami – ślady krwi w okolicy dni owulacji;
 • Zaburzenia krwawienia – to nieregularne krwawienie z macicy, które występuje bez patologii lub zachorowania. Te zaburzenia charakteryzują się absolutną nieregularnością i nieprzewidywalnością (krwawienie zbyt obfite, słabe, przedłużające się, częste lub doraźne).

Nieregularność krwawienia jest często łączona z brakiem równowagi hormonalnej. Sposobem na regulację cyklów może być terapia hormonalna, cykliczne stosowanie progesteronu i/lub estrogenu.

Ciąża i karmienie

product
www.ogestan.pl

Deficyt testosteronu

Częścią naturalnego procesu starzenia się mężczyzn jest stabilny spadek poziomu testosteronu po 40 roku życia.

Wielu mężczyzn nie uświadamia sobie, że niski poziom testosteronu może prowadzić do objawów zazwyczaj określanych mianem hipogonadyzmu. Objawy te to: nadmierne zmęczenie, spadek energii, nastroje depresyjne i utrata libido. Hipogonadyzm może zaburzać normalne funkcjonowanie.