NIEPŁODNOŚĆ
Niedomoga lutealna
Menopauza
NIEDOBÓR TESTOSTERONU
MOJTESTOSTERON.PL

Niepłodność

Wsparcie fazy lutealnej w niepłodności.

Niepłodność to stan, w którym nie dochodzi do zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Szacuje się, że problem niepłodności w 35–40% przypadków leży po stronie kobiet i w takiej samej proporcji po stronie mężczyzn. W około 20% przypadków przyczyna niepłodności pozostaje nieznana.

Istnieje zależność między niepłodnością a niewydolnością fazy lutealnej (zwaną też niewydolnością ciałka żółtego). W przebiegu tego zaburzenia organizm kobiety nie wytwarza wystarczającej ilości progesteronu, aby pobudzić przemianę wydzielniczą endometrium. Utrudnia to implantację i rozwój zarodka. Suplementacja niedoboru endogennego progesteronu jest często stosowanym elementem leczenia niepłodności, zwłaszcza w ramach tzw. technik wspomaganego rozrodu (ART).

Niedomoga lutealna

Faza lutealna to okres cyklu miesiączkowego od owulacji do kolejnego krwawienia miesiączkowego. Niedomoga fazy lutealnej (inaczej: niewydolność ciałka żółtego lub niedomoga lutealna) występuje kiedy ciałko żółte wydziela za małą ilość progesteronu. Niedobór progesteronu wywiera znaczący wpływ na stan zdrowia kobiet a jego najczęstszych objawów należą: nieregularne miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe w drugiej fazie cyklu, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), podatność na stres, zmęczenie, przybieranie na wadze, problemy z cerą i włosami, bezsenność. W wielu przypadkach u kobiet zbyt niski poziom progesteronu jest związany z zespołem policystycznych jajników (PCOS).

Brak rónowagi hormonalnej i zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą mieć nie tylko negatywny wpływ na jakość życia, lecz również znacząco utrudniają zajście w ciążę oraz być przyczyną poronień.

Menopauza

Hormonalna terapia menopauzalna

Menopauza fizjologiczna oznacza zatrzymanie cyklu miesiączkowego na skutek ustania czynności (aktywności pęcherzykowej) jajników. Menopauzę stwierdza się, gdy krwawienie miesiączkowe nie występuje przez 12 kolejnych miesięcy przy braku innych przyczyn patologicznych bądź fizjologicznych. Menopauza występuje statystycznie najczęściej około 51. roku życia. W okresie menopauzalnym około 75% kobiet doświadcza uderzeń gorąca i nocnych potów, a u mniej więcej 25% objawy te utrzymują się przez ponad pięć lat.

Choć wpływ uderzeń gorąca na jakość życia kobiet może być znaczący, często dolegliwości tej nie poświęca się należytej uwagi. Szacuje się, że uderzenia gorąca i nocne poty obniżają jakość życia u około 20–25% kobiet, powodując dyskomfort fizyczny, stres w sytuacjach społecznych a także wpływając znacząco na zakłócenie snu.

Niedobór testosteronu

Niedobór testosteronu (hipogonadyzm).

Hipogonadyzm męski to zespół kliniczny spowodowany niedoborem testosteronu, który może niekorzystnie wpływać na czynność wielu narządów i obniżać jakość życia.

Niedobór testosteronu może mieć przyczynę pierwotną lub wtórną. Częstość występowania zaburzenia zwykle rośnie wraz z wiekiem, chociaż może mieć też związek z niektórymi chorobami współistniejącymi typowymi dla mężczyzn w starszym wieku. W badaniach odnotowano, iż po 40 roku życia stężenie testosteronu spada co roku o 0,4–2,0%. Szacuje się, że zespół niedoboru testoseronu występuje u 6% mężczyzn w średnim wieku.

Spadek poziomu testosteronu może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy, niedokrwistości, zaburzeń seksualnych, zmęczenia, chorób sercowo-naczyniowych oraz wahań nastroju.

Hipogonadyzm w przebiegu ostrych i przewlekłych chorób może również mieć związek z samą chorobą lub stosowanym leczeniem. Wśród chorób układowych związanych z hipogonadyzmem wymienić należy między innymi udar, nowotwór, zakażenie HIV, zawał mięśnia sercowego, cukrzycę, otyłość i stres.

MOJTESTOSTERON.PL

www.mojtestosteron.pl